Kwiaty to wspaniała dekoracja mieszkania. Rośliny potrafią całkowicie odmienić wnętrze, wprowadzić do niego atmosferę i charakter, ale… Tylko pod warunkiem, że umieścisz je w ładnych doniczkach! Odpowiednio dobrane doniczki oraz osłonki, ukrywające te mniej estetyczne modele, sprawią, że aranżacja będzie wyglądać harmonijnie. Jak sprawić, żeby Twoje kwiaty prezentowały się jeszcze piękniej? Podpowiadamy!

Doniczka, osłonka i wkład – o co w tym chodzi?

Doniczki, osłonki, wkłady… Ale o co chodzi? Jaka jest różnica pomiędzy doniczką a osłonką oraz do czego właściwie służy wkład? To proste! Zacznijmy może od wkładu, bo to właśnie w nich najczęściej sadzimy rośliny. Doniczka-wkład to plastikowy pojemnik, w którego dnie znajdują się specjalne otworki do odprowadzania wody. Jego zaletą jest bez wątpienia niska cena. Dzięki temu, kiedy przychodzi czas na przesadzanie kwiatów, koszty nie są duże. Wady? Niezbyt estetyczny wygląd.

Doniczka może być wykonana z różnych materiałów – najczęściej jest ceramiczna lub gliniana. Również ma w swoim dnie dziurki do drenażu, dlatego można sadzić w niej kwiaty bezpośrednio. Od wkładu różni ją to, że bardzo często jest ładnie wykonana, co sprawia, że nie potrzebuje osłonki.

Osłonka z kolei zazwyczaj pełni funkcję czysto dekoracyjną. Ma za zadanie osłaniać brzydkie wkłady lub doniczki, tak by te prezentowały się bardziej reprezentacyjnie. Nie ma dziurek do drenażu, ale może zbierać wodę wyciekającą z roślin.

Jeśli więc chcesz zamaskować brzydkie doniczki, potrzebujesz osłonek!

Jak prawidłowo dobrać rozmiar doniczki?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że doniczki trzeba wymieniać. Po co i jak zdecydować, który rozmiar doniczki jest odpowiedni?

Kwiaty rosną, co sprawia, że powiększa się nie tylko ich część nadziemna, ale również system korzeniowy. W zbyt małej doniczce roślinom będzie po prostu niewygodnie. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się posadzenie kwiatka w doniczce o docelowym rozmiarze – niestety, to nie takie proste!

Zbyt duża donica sprawi, że nasza roślinka skupi się na rozbudowie systemu korzeniowego, a nie o wiele bardziej interesujących i dekoracyjnych elementów, jak liście czy kwiaty.

Jak więc dobrać doniczkę do rozmiarów roślinki?

Zobacz dekoracyjne donice i osłonki: https://dekoracjadomu.pl/wyposazenie-i-dekoracje/wyposazenie-domu/doniczki-i-oslonki/

Zacznijmy od głębokości naczynia. Doniczka musi być na tyle pojemna, by można w niej bez problemu zmieścić cały system korzeniowy, a następnie zakryć go ziemią. Jeśli Twoja roślinka przyjechała do Ciebie ze sklepu w doniczce, warto od razu ją przesadzić. Kolejny pojemnik powinien być 2-3 centymetry większy od poprzedniego.

Z kolei jeśli na przykład trafiła do Ciebie duża, kilkuletnia monstera czy juka (gratulujemy i zazdrościmy!), kup doniczkę, która będzie mieć wielkość ⅓ wysokości rośliny. Poza tym, jeśli przesadzasz taki duży kwiat, wybierz donicę o 5 lub 10 centymetrów większą od poprzedniej.

I to właściwie tyle!

Kiedy warto wybrać ozdobną osłonkę?

Właściwie zawsze wtedy, kiedy tylko masz na to ochotę! Osłonki mają mnóstwo zalet i praktycznie żadnych wad. Pozwolą Ci z łatwością udekorować wnętrze oraz odmienić jego charakter. Możesz stworzyć całą kolekcję osłonek, w której znajdą się na przykład osłonki sezonowe czy w różnych kolorach.

Co więcej, osłonki możesz dowolnie mieszać i wymieniać, przenosząc je na przykład z pomieszczenia do pomieszczenia!

Warto również dodać, że jest to rozwiązanie zdrowsze dla kwiatów. Plastikowe, cienkie doniczki sprawiają, że niektóre gatunki roślin mogą się całkowicie osuszyć. Doniczki ceramiczne często zatrzymują wilgoć w glebie, co może być niekorzystne dla roślin. Osłonki pomogą Ci więc zadbać o wygląd i Twojego wnętrza, i Twojej zielonej kolekcji!

Osłonkę warto więc wybrać wtedy, kiedy troszczysz się o swoją podłogę i parapety albo masz w domu zwierzaki. Woda wyciekająca na spodeczki może niszczyć klepki i ściany, nie wspominając już o tym, że czworonogi bardzo często uznają wodę spod kwiatka za prawdziwy nektar – choć niekoniecznie jest to dla nich najzdrowszy wybór.

Zestaw doniczek Rosa linea Eco wood zielone fot. dekoracjadomu.pl

W przypadku osłonki woda gromadzi się we wnętrzu pojemnego naczynia, co sprawia, że istnieją naprawdę nikłe szanse, by ciecz przedostała się na zewnątrz. Poza tym nawet najsprytniejszy kot będzie mieć problem z dobraniem się do zawartości pojemnika.

Jak widzisz, osłonki na kwiatki to rozwiązanie wygodne, estetyczne i uniwersalne!

Dekoracyjne donice i osłonki ożywią Twoje wnętrze

No więc osłonki czy donice? A może oba? W tej kwestii nie ma ograniczeń! Chociaż jesteśmy zdecydowanie fanami praktycznych i pięknych osłonek, to jednak uważamy, że dobrze dobrane donice również są funkcjonalne i estetyczne. Jedno jest pewne – takie akcesoria ożywią Twoje wnętrze i sprawią, że wybór zyska przysłowiową kropkę (a nawet kropki) nad i.

A jeśli szukasz estetycznych, wysokiej jakości i ciekawych osłonek lub donic w różnych stylach, koniecznie sprawdź ofertę sklepu Dekoracja Domu. Znajdziesz tam szeroki wybór akcesoriów – nie tylko dla miłośników roślin – które pomogą Ci w stworzeniu atrakcyjnego oraz przytulnego wnętrza. No i oczywiście w zadbaniu o Twoje kwiaty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj