Dla miłośników wysokich roślin werbena patagońska jest obowiązkowym punktem na liście zakupów. Ogrodnicy, którzy jeszcze jej nie posiadają, powinni rozważyć jej zakup właśnie na wiosnę, gdy temperatura z każdym dniem staje się coraz wyższa. Dlaczego jest tak uniwersalna?

Werbena patagońska – intensywne kwiaty

Oczywistym faktem jest, że projektując ogród, zwraca się szczególną uwagę na odcień kwiatów u roślin. Werbena patagońska jest w stanie zaoferować delikatne, ale intensywnie fioletowe kwiatostany, które stanowią zakończenie smukłej 1,5 m łodygi.

Kwiaty zachwycają swoim kolorem od czerwca, aż do pierwszych, wrześniowych przymrozków. Ząbkowane brzegi kwiatostanów są lekkie, przez co falują na wietrze, wprowadzając dynamiczny charakter w każdej rabacie na działce. Są jednak na tyle wytrzymałe, że nie łamią się podczas intensywniejszych podmuchów.

Co ciekawe, same kwiaty można uszczykiwać, aby roślina mogła obniżyć się i stanowić świetny dodatek na balkony oraz tarasy. Kwiaty dobrze kontrastują z zielonymi trawami ozdobnymi, bylinami oraz igłami na przykład świerków.

Werbena patagońska – dla tych, którzy lubią zmiany

Werbena patagońska to roślina wieloletnia, jednak nierzadko zdarza się, że przez zmieniający się klimat nie jest w stanie przezimować. Wtedy na wiosnę ogrodnicy obserwują jej przerzedzenie. Jest to jednak dobra informacja dla osób, które lubią zmieniać swój ogród regularnie.

Werbena jest ogólnodostępna w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Rośnie stosunkowo szybko, a na pierwsze kwiaty nie trzeba długo czekać. Najlepiej jest sadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, gdy temperatura nieco się ustabilizuje.

Sianie rośliny, aby mogła w pełni wyrosnąć do czerwca, powinno odbywać się już na początku stycznia. Spóźnialscy mogą jednak zakupić ją w formie sadzonek i dbać o nią na tarasie zimowym lub parapecie swojego południowego okna.

Werbena patagońska – zwabiacz owadów

Kolor werbeny uzależniony jest przede wszystkim od jej gatunku. Najpopularniejszym odcieniem będzie fiolet, jednak bez większych problemów można znaleźć także czerwień i delikatne akcenty bieli. Skupia to wzrok nie tylko właścicieli, ale i zapylaczy.

Motyle oraz pszczoły zwabione zostają także pięknym zapachem rośliny, który najlepiej odczuć można w upalne, bezwietrzne dni. Eksperci polecają sadzenie rośliny wzdłuż płotów, ale również nieopodal tarasów, na balkonach i w miejscach, w których często się przebywa.

Miododajność werbeny przyczynia się do ochrony zapylaczy i zabezpieczenia środowiska naturalnego. Często stanowi dodatek do mieszanki łąkowej, która w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością na działkach i w ogrodach.

Werbena patagońska jest doskonałym sposobem na wypełnienie pustej przestrzeni w każdym ogródku. Podkreśla głównie zielony odcień innych roślin i nadaje dynamiki ze względu na swoją lekkość. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, a intensywne słońce zwiększa ilość kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj