Popularność wewnętrznych listew ozdobnych zmienia się wraz z upływem lat. Dawniej były one powszechnie wykorzystywane w mieszkaniach, by na pewien czas stracić zainteresowanie osób wykańczających wnętrza. Obecnie jednak znów stały się modnym dodatkiem do rożnorodnych aranżacji, a wśród nich nie może zabraknąć listew ozdobnych na sufit. Choć mogą one wydawać się niepozornym elementem wystroju, potrafią znacząco wpłynąć na atmosferę panującą w pomieszczeniu. W jakich wnętrzach listwy najlepiej się sprawdzają?

Listwy przysufitowe do małych i dużych pomieszczeń

Ozdobne elementy wykończeniowe na sufit często mają postać styropianowych listew przysufitowych, które można bez trudu zamocować za pomocą odpowiedniego kleju montażowego. Dzięki temu cieszą się one popularnością osób samodzielnie zajmujących się aranżacją domowych przestrzeni. Zainteresowanie wynika również z rozmaitych wariantów stylistycznych do wyboru, które powinny zostać dopasowane do wystroju, ale też metrażu pomieszczenia.

Mowa przede wszystkim o wymiarach listew – niewielkie, wąskie modele sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie będą optycznie przytłaczać. Szerokie listwy warto natomiast wykorzystać w przestronnych miejscach, w których podkreślą one design przestrzeni, a zarazem nie pozostaną niezauważone.

Dopasowanie listew ozdobnych do stylu wnętrza

Równie ważna, jak rozmiar, pozostaje stylistyka listew ozdobnych na sufit – powinna ona być dostosowana do całości aranżacji pomieszczenia. Właściciele wnętrz nowoczesnych mogą zastanawiać się, czy w ich przypadku elementy tego typu w ogóle znajdują zastosowanie. Odpowiedź brzmi: tak – w takich sytuacjach należy postawić na gładkie listwy przysufitowe pozbawione zdobień lub posiadające proste, minimalistyczne wzory (np. geometryczne). Podobnie wygląda ta kwestia przy wnętrzach skandynawskich czy prowansalskich, ale pełnię swoich możliwości aranżacyjnych listwy pokazują dopiero w wystroju vintage, glamour czy art déco. Wówczas doskonale dopełniają elegancki charakter stylu, zwłaszcza jeśli są one przyozdobione efektownymi dekorami.

Listwy ozdobne na sufit można dodatkowo pomalować, tak aby również kolorystycznie pasowały do aranżacji. Co więcej, są one dostępne w różnych wariantach, wśród których można wymienić karniszowe, maskujące karnisze z firanami lub zasłonami, a także oświetleniowe. W połączeniu z innymi dodatkami, jak sztukateria ścienna albo listwy wokółokienne wewnętrzne, pozwolą one stworzyć prawdziwie niepowtarzalną przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj