markiza

Większości z nas markizy kojarzą się z ciasteczkami, a dokładniej z herbatnikami z masą w środku. Jest to trafne skojarzenie, jednak dzisiaj nie o ciastkach,a o zadaszeniach najczęściej stosowanych przy tarasach, czy nawet przy drzwiach wejściowych.  Markizy świetnie wyglądają przy kawiarenkach i nadają im uroczy charakter, co przyciąga klientów i tworzy miły klimat, przy którym aż chce się wypić małą, czarną kawę i zjeść ciastko. Markizy cieszą się swoją popularnością chociażby we Francji, gdzie ich ilość na ulicach jest zaskakująco duża. Sprawia to że o wiele przyjemniej spaceruje się uliczkami np. Paryża.

Markizy w luksusowych sklepach

Markizy cieszą się popularnością nie tylko przy małych kawiarenkach, ale także w luksusowych sklepach. Dodają one szyku i wręcz zapraszają do odwiedzenia sklepu. Świetnie komplementują wystawy z drogimi ubraniami i akcesoriami. Najczęściej można je spotkać w minimalistycznej kolorystyce z logiem sklepu w centrum markizy.

Markizy dzięki swojej wszechstronności dzielą się na różne rodzaje:

1. Markizy tarasowe

Tego typu markizy ochraniają nasze tarasy przed słońcem i deszczem, są one najczęściej spotykane w budownictwie.

2. Markizy balkonowe

Montowane są głównie z celu zacienienia balkonu i ochrony przed opadami. Nie zapominając o tym że dodają „to coś” do wyglądu naszych balkonów.

3. Markizy fasadowe

W przeciwieństwie do powyższych typów markiz, te chronią przed przegrzewaniem jedynie wnętrze pomieszczeń. Montuje się je podobnie jak rolety, do okien.

4. Markizolety

To jedna z odmian wyrobów fasadowych posiadająca ruchomy wysięgnik, który pozwala na regulację stopnia ich pochylenia.W efekcie pozwala nam to kontrolować ilość wpadającego światła do pomieszczeń co jest niesamowicie praktyczne.

Jak zbudowane są markizy?

Największą rolę w budowie markiz odgrywa poszycie, najczęściej jest ono poliestrowe bądź akrylowe.Materiał często bywa zaimpregnowany czy też pokryty folią co sprawia że nie musimy się martwić o to czy przemoknie, czy wypłowieje.

Niektóre materiały, z których wykonane są markizy są samooczyszczające, dzięki czemu nie musimy się martwic o mycie tkaniny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na markizy bez tej opcji, to zazwyczaj czyści się je myjką ciśnieniową albo wężem ogrodowym.Tkanina jest rozpięta na wysięgniku i na rurze nawojowej, która połączona jest z mechanizmem sterującym markizą.

Wyposażenie markiz

Ważnym elementem, który sprawia że markizy są niezwykle wygodne jest ich wyposażenie. Elementy, które zaraz zostaną wymienione wpływają bezpośrednio na komfort użytkowania naszych markiz i są bardzo istotne.

Najważniejszymi z nich będą:

  • automatyka pogodowa – stosowana zazwyczaj w osłonach z napędem, w zależności od warunków pogodowych automatycznie się zwija i rozwija
  • sterowanie – podobnie jak z roletami, steruje się pilotem dzięki mechanizmowi korbowemu
  • drugi wał nawojowy – znajduje się w przedniej rurze wysięgowej markizy, wypadające z niego dodatkowe poszycie daje cień na większą część tarasu
  • oświetlenie – umożliwia wypoczynek nawet w nocy, nadaje także miły klimat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj