Piękny, zadbany ogród przed domem to marzenie niejednego właściciela domu. Oczywiście każda roślina wymaga przynajmniej podstawowej pielęgnacji, a podlewanie jest jedną z podstawowych czynności, jednakże można zorganizować sobie takie rabaty, aby chodzenie wokół nich nie było kłopotliwe.
Warto zacząć od dobrych podstaw i dowiedzieć się, co w rabacie jest tak naprawdę najważniejsze.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę, przygotowując miejsce na rabatę?
Aby rabaty ogrodowe mogły cieszyć oko, dobrane do nich rośliny muszą być dostosowane do warunków, jakie możemy im zaproponować. Zwykle rośliny potrzebują przynajmniej średniej jakości gleby. Aby mieć pewność co do jej jakości, warto wykorzystać gotowe konstrukcje w postaci blaszanych rabat ogrodowych, które staną się piękną częścią dekoracyjną przed naszym domem. Dlaczego jest to rozsądne rozwiązanie? Ponieważ sadząc rośliny na podwyższeniu mamy nad nimi większą kontrolę zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i tym pielęgnacyjnym. Warto zdecydować się na kilka rabat różnych rozmiarów, przy czym warto kłaść nacisk na ich zróżnicowaną wysokość. Dzięki temu uzyskamy piękną piętrowość aranżacji. Ponadto korzystając z rabat, łatwiej jest kontrolować jakość ziemi, którą przecież sami uzupełniamy na początku przygody z przygotowaniem przestrzeni pod rabatę przed domem.
Drugą kwestią jest uświadomienie sobie, jaka wystawa słoneczna panuje w miejscu, w którym chcemy urządzić rabatę. Całoroczne rabaty ogrodowe od sklep.gardenstee.pl będą piękne wtedy, gdy dobierzemy do nich odpowiednie rośliny, a ich wymagania opierają się w dużej mierze na jakości gleby i na ilości dostarczanego im światła. Trzecie kwestia to przeciągi. Jeśli w danym miejscu mocno wieje wiatr zrezygnujmy z tak delikatnych roślin, jak magnolia, czy niektóre powojniki. Można je zastąpić silniejszymi, mnie wymagającymi roślinami, jak chociażby pięciornik, trzmielina, czy też wilec.
Rośliny jednoroczne czy wieloletnie?
To zależy od tego, jak bardzo lubimy pracować w ogrodzie. Każda roślina wymaga innej pielęgnacji, jednak decydując się na rośliny jednoroczne, mamy pewność co do jednego. Pod koniec roku wystarczy je usunąć, aby zrobić miejsce nowym. Nie trzeba się w ich przypadku martwić o pielęgnację podczas chłodnych miesięcy. W przypadku roślin wieloletnich mamy jednak tylko jedno sadzenie, a później wystarczy o nie zadbać, nie martwiąc się, że ta czynność spotka nas wiosna następnego roku, czy też jesienią. Optymalnym rozwiązaniem jest pomieszanie roślin, co sprawdza się w większości przypadków.
Należy wybierać rośliny dostosowane do ilości światła i rodzaju gleby, jednak dosyć popularnym rozwiązaniem będzie postawienie za rabatą blaszaną kratki i puszczenie na niej rośliny pnącej jako tła dla naszej aranżacji. Może to być wspomniany wilec czy też groszek pachnący albo też powojnik. Obok zakupionych donic i rabat blaszanych warto posadzić jeden lub dwa krzewy kwitnące takie jak forsycja, jaśmin, czy bez. Na rabatach warto zrobić miejsca dla całorocznego barwinka i bluszczy, które będą się z nich zwieszać. Wrzośce posadźmy wiosna, ponieważ wtedy kwitną, natomiast obok nich znajdźmy miejsce dla wrzosów, które będą cieszyć oko jesienią. Dobrym połączeniem będzie posadzenie obok wrzosów i wrzośców azalii lub karłowatego iglaka. Połączmy to z niską, czerwoną trawą i roślinami cebulowymi, które mogą się pojawiać przez cały rok. Postawmy na naturalny wygląd i różnorodność, wtedy w każdym miesiącu rabata się zmieni, a my będziemy nią cały czas tak samo zachwyceni.