Koniec letniego sezonu, chłodne dni i opadające z drzew liście wcale nie oznaczają, że możemy zapomnieć o ogrodzie, aż do nadejścia wiosny, Okazuje się, że jesień, a nawet zima to wciąż pory roku, które obfitują w prace ogrodowe konieczne do wykonania. O ile chcemy oczywiście zadbać o estetykę zielonej przestrzeni i oszczędzić sobie nieco pracy podczas przygotowań do kolejnego ciepłego sezonu. Jakie zdania trzeba wykonać? Podpowiadamy 5 najważniejszych.
Spis treści
Dlaczego należy usunąć suche liście?
Jesień kojarzy się przede wszystkim z opadającymi liśćmi. Choć nie raz prezentują się malowniczo na ścieżkach i trawnikach, pamiętajmy, że warto zadbać o ich regularne usuwanie. Dlaczego? Zalegające na trawniku suche lub mokre liście mogą powodować żółknięcie połaci trawy, a następnie powstawanie dziur w trawniku. Stąd też sięgnijmy po odpowiedni sprzęt i zacznijmy porządki. Z pewnością przydadzą się dedykowane takim pracom grabie, np. grabie Fiskars. Te przeznaczone do liści, wyposażone są w cienkie, długie, elastyczne zęby z plastiku lub metalu. Dzięki temu, że zęby ułożone są tutaj w wachlarz rozwierany czasowo lub rozwarty na stałe, grabie pozwalają na łatwe i sprawne grabienie, a tym samym znaczną oszczędność czasu.
Jeśli chodzi o szybkie usuwanie znacznych ilości suchych liści, nie tylko z trawnika, ale i z podjazdu, czy ogrodowych alejek, polecanym rozwiązaniem będą dmuchawy elektryczne i dmuchawy do liści spalinowe (szeroki wybór sprzętu znaleźć można na stronie https://seger.pl/c/242/dmuchawy-spalinowe-dmuchawy-do-lisci-dom-i-ogrod.html). W pierwszym przypadku będziemy mieć do czynienia z urządzeniem lżejszym, cichszym i doskonale sprawdzającym się przede wszystkim w pracach przydomowych. Sprzęt spalinowy – bardziej wydajny, ale i nieco bardziej wymagający w obsłudze – to propozycja dla dużego ogrodu.
Do jakiej wysokości należy skrócić trawę?
Trawnik kosimy aż do pierwszych mrozów. Optymalna wysokość trawy o tej porze roku to 4 – 5 cm. Jeśli skrócimy źdźbła nieco mocniej, może to zbytnio je osłabić i trawa nie będzie odporna na działanie niskich temperatur. Z kolei trawnik przystrzyżony do wysokości powyżej 5 cm to ryzyko pojawienia się chorób, takich jak chociażby pleśń śniegowa.
Zanim przystąpimy do koszenia, pamiętajmy o usunięciu z trawnika suchych liści (tutaj sprawdzą się wcześniej wspomniane grabie), gałązek, resztek obumarłych roślin, czy mchu. Do grabienia skoszonej trawy służą natomiast dedykowane grabie z gęsto ułożonymi, długimi, elastycznymi zębami.
Jakie narzędzia są niezbędne przy przycinaniu krzewów i drzew?
Suche, chore, czy uszkodzone fragmenty roślin należy przyciąć. W tym zadaniu sprawdzi się sekator i będzie wystarczającym narzędziem jeśli będziemy mieć do czynienia z mniejszymi, cieńszymi gałęziami. Grubsze części drzew i krzewów lepiej usunąć za pomocą piły ogrodowej.
Przy okazji korzystania z narzędzi i akcesoriów ogrodniczych, warto pamiętać, aby na czas zimy zabezpieczyć cały sprzęt, uprzednio dokładnie go oczyszczając – z ziemi, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Po zakręceniu zaworu dopływu wody do instalacji ogrodowej, będziemy musieli pozbyć się wody z rur i węży, która mogłaby zamarznąć i tym samym uszkodzić instalację.
Sposoby na zabezpieczenie roślin przed działaniem mrozu
Listopad to odpowiedni czas na to, aby zabezpieczyć wrażliwe na niskie temperatury rośliny przed działaniem mrozu. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie tutaj sięgnięcie po agrowłókninę lub agrotkaninę. Innymi sposobami na to, aby ochronić rośliny przed zimnem są:
- osłony ze ściętych gałęzi drzew iglastych,
- chochoły ze słomy,
- kopczyki, czyli osłony z liści, kory, ziemi, bądź trocin, które formujemy do wysokości 20 – 40 cm (osłona tego typu dotyczy roślin, których części nadziemne na czas zimy zamierają).
Rośliny- przesadzanie i nasadzanie
Wbrew powszechnym przekonaniom, optymalnym czasem na sadzenie roślin jest okres jesieni, a nie wiosny. Sadzenia i przesadzania dokonujemy zatem od września do listopada, wówczas rośliny mają czas na zakorzenienie się i nie są narażone na suszę. Jakie rośliny sadzimy lub przesadzamy? Tutaj będzie to większość gatunków drzew i krzewów, w tym iglastych, zimozielonych i owocowych (z wyjątkiem gatunków wrażliwych na mróz, jak m.in. brzoskwinia). Jesień to również dobry czas na nasadzanie bylin, czy też roślin dwuletnich.
Pamiętajmy, że druga połowa października i listopad to optymalny czas, aby posadzić rośliny, które zakupimy w szkółkach, jako rośliny z gruntu (poznamy je po odkrytym systemie korzeniowym). Nasadzanie rozpoczynamy po tym, gdy rośliny zrzucą już liście.