inteligentny dom

Żyjemy w świecie, w którym dominuje technologia. Przyzwyczailiśmy się do udogodnień, jakie oferują nam nowoczesne urządzenia. Nie wychodząc z domu możemy zrobić zakupy i zapłacić rachunki. A to dopiero początek! Dzięki najnowszym możliwościom technologicznym także sprzęty gospodarstwa domowego zapewniają mieszkańcom poczucie komfortu i dbają o ich bezpieczeństwo.  

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki, który posiada w swoim wyposażeniu powszechnie znane urządzenia, połączone w zintegrowany system.

Inteligentny dom to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą podnieść bezpieczeństwo budynku, pragną monitorować obiekt z czasie swej nieobecności, a także obniżyć koszty związane z utrzymaniem budynku. Inteligentny dom ma także na celu zmaksymalizować komfort mieszkania i podnieść funkcjonalność obiektu.

Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom?

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń. Ostateczna liczba podłączonych instalacji jest zależna od osoby decydującej się na taką inwestycję.

Podstawą inteligentnego systemu są np. inteligentne gniazdka, które pozwalają na włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych oraz monitorują zużycie energii. Ważnym elementem są inteligentne czujniki (np. czujnik gazu), inteligentne oświetlenie (do regulacji jasności) czy inteligentne ogrzewanie (do kontrolowania temperatury). Ogromną rolę (przede wszystkim dla zwiększenia bezpieczeństwa) odgrywają wszelkiego rodzaju systemy alarmowe (np. czujnik ruchu) oraz monitoring.

Najważniejszym elementem systemu jest sterownik, do którego docierają sygnały z poszczególnych czujników.

Czy inteligentne domy to dobre rozwiązanie finansowe?

Inteligentny dom dla wielu wciąż kojarzy się z kosztownym przedsięwzięciem. Instalacja inteligentnych systemów rzeczywiście wymaga sporych nakładów finansowych. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że koszty te zwrócą się właścicielowi, ze względu na obniżenie kosztów utrzymania budynku (np. można kontrolować temperaturę w domu i obniżać ją do minimum w czasie nieobecności domowników).

Dzięki zastosowaniu systemu inteligentnego domu, zminimalizowane są koszty eksploatacji budynku, co pozwala nie tylko na zwrot kosztów, ale także umożliwia dalsze oszczędzanie.

Inteligentny dom pozytywnie wpływa także na środowisko naturalne, ponieważ obniża emisję spalin.

Jak działają inteligentne domy?

Można wybrać zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe systemy inteligentnego domu.

Systemy przewodowe sprawdzą się przede wszystkim w nowo wybudowanych budynkach. Największą wadą tego rozwiązania jest ograniczenie dalszego rozwoju systemu. Co więcej, decydując się na sprzedaż budynku, trzeba będzie rozstać się z większością urządzeń.

Drugie rozwiązanie wydaje się zatem o wiele bardziej korzystne. Bezprzewodowa instalacja nie wymusza naruszania ścian, można ją dowolnie modyfikować. I co najważniejsze: w przypadku konieczności zmiany miejsca zamieszkania nie ma żadnych problemów z transportem urządzeń.

Jak rozpocząć instalację?

Instalację bardzo często można rozpocząć samodzielnie. Wystarczy odpowiednio rozmieścić urządzenia i je skonfigurować wykorzystując np. swój smartfon.

Na rynku znaleźć można oczywiście także wiele firm zajmujących się profesjonalnie montażem systemów.

Inteligentne domy to przyszłość. Przyszłość, która już teraz staje się teraźniejszością. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj