Gdy zaczynamy myśleć o przeprowadzce i rozpoczęciu nowego życia w naszym wymarzonym mieszkaniu, towarzyszy nam szereg myśli i wątpliwości. Chcemy zapewnić sobie najlepszy stosunek ceny do jakości, największą możliwą powierzchnię i liczbę pomieszczeń oraz najbardziej korzystną liczbę udogodnień. Marzymy o tym, by udało nam się wybrać jak najlepiej. W końcu mamy kupić lub wynająć miejsce, w którym najprawdopodobniej spędzimy dużą część naszego życia. Jednym z podstawowych pytań, jakie sobie wtedy zadajemy przed zainwestowaniem funduszy jest to, z jakiego rynku zamierzamy pozyskać dom lub mieszkanie.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Jak się okazuje, najwięcej Polaków – gdyby miało taką możliwość – wybierałoby lokum z rynku pierwotnego. Czym właściwie jest taki rodzaj rynku i dlaczego tak bardzo jest on w cenie? Jeżeli chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, pozyskujemy je bezpośrednio od tych, którzy je wybudowali (deweloperów lub Spółdzielni Mieszkaniowej). Jest ono zatem zupełnie nowe, niebędące wcześniej oddane pod niczyją własność. Tym samym stajemy się jego pierwszymi nabywcami. Natomiast jeżeli zamierzamy zdecydować się na te, które należy do rynku wtórnego, to zostaje nam ono przekazane do użytku po poprzednim właścicielu. Osoby, które kupiły mieszkania z tego pierwotnego, cenią sobie szereg zalet, które wyłącznie one mogą posiadać. 

Zalety i wady rynku pierwotnego

Najbardziej podstawową zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że są one zupełnie nowe. Oznacza to, że możemy sobie je urządzić w taki sposób, na jaki mamy tylko ochotę. Dysponujemy w tej kwestii pełną wolnością, dzięki czemu możemy się czuć, jakbyśmy faktycznie byli w naszym własnym lokum (co często nie ma miejsca w wypadku propozycji z rynku wtórnego, gdzie jesteśmy w tej kwestii mocno ograniczeni). To, że jesteśmy pierwszymi właścicielami wiąże się z tym, że instalacje oraz elementy wykończenia są objęte pełnym ubezpieczeniem. Nie ma też ryzyka, że natrafimy na ukryte usterki lub wady. Wszystko ma być w pełni sprawne, dlatego nie musimy liczyć się z koniecznością żadnych dodatkowych kosztów napraw, czy nie będziemy mieli obowiązku przeprowadzić drogiego i czasochłonnego generalnego remontu. Nie czekają zatem na nas żadne nieprzewidziane i obciążające budżet wydatki. Płacimy tylko tyle, ile na początku było ustalane.

Poza tym wiele mieszkań z rynku pierwotnego znajduje się w nowoczesnym, przyjaznym otoczeniu. Nowe osiedla przeważnie są projektowane z dużą dbałością o detale. Budynki mieszkalne cechuje ciekawy design oraz architektura. Na miejscu są nowoczesne windy i garaże podziemne oraz wiele innych udogodnień, także dostosowanych do wymogów i potrzeb osób niepełnosprawnych. Jakby tego było mało, koszta otrzymania oraz czynsz są mniejsze. Ewentualnie w późniejszym okresie łatwiej także będzie odsprzedać nasz dom lub mieszkanie. 

Za największe wady mieszkań lub domów z rynku pierwotnego podaje się zdecydowanie dłuższy czas oczekiwania na nie (od momentu podpisania umowy do dnia, w którym je odbieramy może nawet minąć kilka miesięcy) oraz mniej korzystne ceny zakupu. Jeżeli jednak czas nie stanowi dla Ciebie większej przeszkody, a posiadane środki finansowe umożliwiają kupno takich, to lokale mieszkalne z rynku pierwotnego stanowią dla Ciebie najlepszą opcję mieszkalną. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj