Moda na urocze ganki i werandy przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych – ten element zabudowy, który łączy wejście do domu z ogrodem, jednoznacznie kojarzy się ze spokojnym, amerykańskim przedmieściem. Wiele osób marzy o przeniesieniu tego efektu na polski grunt. Jak efektownie zaaranżować przydomową werandę, by zachwycała ona swoim designem i jednocześnie miała doskonałe walory użytkowe?

Weranda odkryta czy zabudowana?

O ile werandy znane z amerykańskiego kina z reguły posiadają odkrytą formę, którą okala jedynie drewniana balustrada, o tyle w Polsce nie jest to już tak oczywiste rozwiązanie. Wiele werand jest zabudowywanych, posiada efektowne przeszklenia, które pozwalają korzystać z tego miejsca również zimą. Zabudowany ganek wymusza nieco inne rozwiązania aranżacyjne niż odkryta weranda, będzie mieć także inne funkcje. Przeszklony ganek to doskonałe miejsce do wypicia filiżanki kawy przed pracą lub wieczorny relaks z ciekawą książką i lampką wina, nie nada się jednak jako miejsce do grillowania czy kąpieli słonecznych.

Jeśli w planie jest całoroczne użytkowanie tego miejsca, warto zastosować w nim wygodne meble, których charakter nie jest sezonowy. Jednocześnie powinny być one odporne na negatywne czynniki środowiskowe, takie jak intensywne promieniowanie UV i podwyższona wilgoć, która często towarzyszy gankowi. Na odsłoniętej werandzie doskonale sprawdzą się zaś meble ogrodowe, w tym te wykonane z technorattanu, drewna i metalu. Ważne, aby dobrze znosiły kontakt z wodą, a jednocześnie były na tyle ciężkie, by nie podrywał ich większy podmuch wiatru.

Wyposażenie werandy – jakie wybrać?

Oczywistymi elementami na każdej werandzie są meble wypoczynkowe, takie jak krzesła, fotele lub leżaki. Z pewnością przyda się też stolik, na którym można ustawić talerze i filiżanki. Jeśli wielkość werandy na to pozwala, ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka. Dostępne współcześnie rozwiązania umożliwiają ustawienie takiego dodatku aranżacyjnego bez konieczności prac montażowych – bardzo dużą popularnością cieszą się huśtawki na stelażach kojarzących się z hamakami ogrodowymi, które są rozwiązaniem wolnostojącym.

Nieodłącznym elementem pięknej werandy lub ganku jest roślinność – kwiaty doniczkowe mogą więc zdobić balustrady, jak również być rozmieszczone bezpośrednio na podłodze. Ciekawym pomysłem dla majsterkowiczów jest wbudowanie w bok werandy niedużej pergoli, która pozwoli na stworzenie efektownej kompozycji przy pomocy roślin pnących. To dobry sposób na zacienienie jednej ze stron ganku lub osłonięcie jej przed wzrokiem osób z zewnątrz.

Oświetlenie werandy – co brać pod uwagę?

Niezwykle istotnym elementem na każdej werandzie jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Obecnie dostępna jest mnogość interesujących i klimatycznych rozwiązań, pozwalających zbudować wieczorami odpowiednią atmosferę przed domem. Hitem ostatnich sezonów są wiszące lampiony ogrodowe, dające dyskretne i bardzo romantyczne światło, idealne na wieczór we dwoje. Na werandzie warto mieć do dyspozycji kilka źródeł światła, co pozwoli dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Zwolennicy nowoczesnego designu mogą zdecydować się na oświetlenie punktowe lub lampy wpuszczane, które dają ogromne możliwości w kwestii wyeksponowania określonych elementów ganku. Niezwykle funkcjonalnym, a zarazem klasycznym rozwiązaniem są z kolei plafony i kinkiety ogrodowe, które są łatwe w eksploatacji, a przy tym stanowią źródło równomiernego światła.

Aranżując werandę, warto zadbać o to, by ta część domu była spójna z całą resztą – w tym stylistyką ogrodu, elewacji, a także domowego wnętrza. Dzięki temu cała koncepcja będzie sprawiać wrażenie kompletnej i wysmakowanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj