Z klimatyzacji korzystamy coraz chętniej, ale wciąż niewielu inwestorów używa jej do ogrzewania domu. Tymczasem nowoczesne systemy klimatyzacji oferują również i taką możliwość. Jak jednak potencjał grzewczy klimatyzatorów wypada w praktyce? O czym powinien pamiętać inwestor planujący wykorzystanie tych urządzeń w taki sposób? Wyjaśniamy to w nowym artykule.

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to możliwe? W okresach przejściowych jak najbardziej!

Jak się okazuje, klimatyzacja może być bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Szczególnie dobrze sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. W systemach typu split i multisplit jednostka wewnętrzna może bowiem pracować w dwóch trybach – chłodzącym i grzewczym. Moc popularnych klimatyzatorów jest jednak zbyt mała, by w pełni zastąpić ogrzewanie. Z powodzeniem można jednak użyć ich w porach przejściowych – wiosną i jesienią.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy to się opłaca? Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Wiemy już, że klimatyzatora z powodzeniem można użyć do ogrzewania pomieszczeń. Jak jednak to rozwiązanie wypada pod względem kosztów? Jak się okazuje – naprawdę korzystnie. Standardowe grzejniki elektryczne mają współczynnik wydajności na poziomie 1, co oznacza, że generują tyle ciepła, ile pobiorą energii elektrycznej. Klimatyzacja do ogrzewania oferuje nawet czterokrotnie większą wydajność. Średnio 1 kW ciepła wiąże się z kosztem 0,25 zł.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – zwróć uwagę na wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej

Wybierając ogrzewanie klimatyzatorem, szczególną uwagę należy zwrócić na wspomniany współczynnik wydajności. Może on być podawany w różnych postaciach – np. COP lub SCOP. By mieć pewność, że urządzenie będzie pracowało wydajnie, należy wybierać modele o jak najwyższych parametrach. W ten sposób zapewnimy sobie tanią i bezproblemową eksploatację.

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji – warto zaufać profesjonalistom

Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji dla wielu inwestorów może okazać się sporym wyzwaniem. Co gorsza, skutki błędnych decyzji mogą być naprawdę poważne, czasem nawet uniemożliwiając sprawne korzystanie z klimatyzacji. By uniknąć takich problemów, warto skorzystać z pomocy fachowców. Dokładnie przeanalizują możliwości techniczne montażu i doradzą w sprawie doboru najlepszego w danym przypadku rozwiązania.

Klimatyzator w trybie grzania może zastąpić stosowanie grzejników elektrycznych

Jak widać, klimatyzator z funkcją grzania to doskonały wybór dla inwestorów szukających sposobu na tanie ogrzewanie w porach przejściowych. Korzystając z pomocy specjalistów na pewno uda się wam dobrać odpowiedni model i długo cieszyć się sprawnym działaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj