Rolety to nie tylko funkcjonalne elementy wyposażenia okien, ale także ważny element wystroju wnętrza. Wybór odpowiedniego materiału na rolety ma ogromne znaczenie, zarówno pod względem estetyki, jak i praktyczności. Czym kierować się, by tkanina nie tylko wyglądała efektownie, ale także była wytrzymała i funkcjonalna? Dowiedz się, jak dokonać mądrego wyboru, by cieszyć się roletami przez wiele lat.

Materiał na rolety a funkcjonalność: jak zapewnić sobie optymalne zacienienie?

Rolety okienne zakładane są w dwóch głównych celach. Po pierwsze mają chronić prywatność domowników, zwłaszcza po zmierzchu i przy zapalonym świetle. Wówczas osoby z zewnątrz nie mogą zobaczyć, co dzieje się wewnątrz budynku. Po drugie mają dawać możliwość regulowania ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, które pozwalają na optymalne zacienienie wnętrza.

Można wybierać spośród rolet:

  • plisowanych: dwa ruchome profile (górny i dolny), do których przymocowana jest plisowana tkanina poliestrowa, przesuwają się po szybie i pozwalają zasłonić dowolną część okna;
  • typu dzień-noc, w których naprzemienne zachodzące na siebie pasy tkaniny umożliwiają całkowite zasłonięcie okna lub płynną regulację światła wpadającego do pomieszczenia;
  • tradycyjnych w formie jednolitego kawałka materiału, który można opuszczać lub podciągać na dowolną wysokość. Można wybrać podgumowaną tkaninę, która w 100% zaciemnia pomieszczenie.

Trwałość i łatwość utrzymania czystości: które materiały rolet są najbardziej odporne?

Dobrej jakości materiał na rolety posłuży długo i pomimo upływu czasu będzie dobrze się prezentował. Dlatego jeśli zależy ci na najbardziej odpornych tkaninach, zrezygnuj z bawełny i lnu. Są to naturalne włókna, dlatego ich odporność na wnikanie brudu oraz płowienie pod wpływem promieni słonecznych jest bardzo niska. Mają też tendencję do odkształcania się i deformacji materiału. Poza tym trudno je wyczyścić domowymi sposobami.

Zdecydowanie na uwagę zasługują rolety z syntetycznych tkanin. Poliester i poliamid od lat są wykorzystywane do produkcji materiałów zasłaniających okna. Cieszą się dużą popularnością ze względu na ich wytrzymałość oraz możliwość utrzymania w nienagannym stanie przez wiele lat. Syntetyczny materiał jest odporny na zniekształcenia i można go łatwo wyczyścić. Wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną delikatnego detergentu do tkanin.

Na rynku dostępne są również rolety wykonane z drewnianych lub bambusowych deseczek. Dobrze prezentują się w pomieszczeniach w stylu boho, jednak utrzymanie ich w czystości wymaga nie lada cierpliwości. Na deseczkach zbiera się kurz, który trzeba regularnie usuwać. Poza tym nie są odporne na zawilgocenia, więc woda lub inny płyn mogą spowodować odkształcenie lub odbarwienie tego materiału.

Idealny materiał na rolety – pamiętaj o estetyce!

Funkcjonalność rolet wewnętrznych to bardzo ważna kwestia, ale nie wolno zapominać o praktycznej estetyce. Jeśli chcesz wybrać produkt na lata, zastanów się, jaki materiał będzie uniwersalny do urządzanego wnętrza. Zwróć uwagę zwłaszcza na jego kolor. Im bardziej stonowany (np. kremowy, beżowy lub szary), tym lepiej dopasuje się do ewentualnych zmian aranżacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj