Wybór umywalki łazienkowej to tylko z pozoru prosta sprawa. Przed zakupem koniecznym jest odpowiedzenie sobie na kilka ważnych pytań. Jednym z nich jest rodzaj umywalki, który najlepiej odpowie na wszystkie potrzeby użytkowników. Zdecydować się na podblatową, czy może nadblatową? Ponadto do każdej umywalki trzeba dobrać dobrą baterię i zwrócić uwagę na rozmiar produktu – musi przecież być adekwatny do wielkości łazienki. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia, wystarczy na spokojnie się zastanowić.

Umywalka łazienkowa – jak wybrać odpowiednią?

Generalnie umywalki łazienkowe, sedesy, bidety powinny być wykonywane z materiałów odpornych w pełni na specyficzne warunki w łazience. W pomieszczeniu jest mnóstwo wilgoci, ponadto stosowane są środki chemiczne do czyszczenia. Takim jest właśnie ceramika, która zresztą prezentuje się najlepiej spośród innych tworzyw. Załóżmy, że decyzja w tej kwestii zapadła! Jesteśmy przekonani, że to właśnie ceramiczna umywalka będzie tą właściwą. Ale to nie wszystko… W sprzedaży znajdują się umywalki ceramiczne szkliwione i nieszkliwione – te pierwsze są zdecydowanie bardziej odporne na zniszczenia. Warunkiem jest oczywiście stosowanie szkliwa najwyższej generacji, na którym nie pojawiają się osady wywołane na przykład przez twardą wodę. Producenci starają się sprostać oczekiwaniom klientów i zabezpiecza umywalki dodatkową powłoką, na której nie tworzą się zacieki i nie przyczepiają żadne zanieczyszczenia. Oczywiście można postawić na umywalkę z innego materiału, na przykład kolorowego szkła. Pomimo estetyki nie można mówić w tym przypadku o wytrzymałości, dodatkowo potrzebne jest dużo czasu na odpowiednią pielęgnację takich powierzchni.

Wybór umywalki nie jest prosty

Same względy wizualne to jedno, ale zdecydowanie ważniejszą kwestią jest dobór umywalki pod względem prawidłowo zebranych wymiarów. Przyjmuje się, że na produkt należy przeznaczyć co najmniej 70 centymetrów. Taka odległość pozwala na swobodę poruszania się po łazience w trakcie wykonywania poszczególnych czynności. Najbardziej uniwersalną będzie zatem umywalka o szerokości od 60 do 70 centymetrów, z zapasem po 5 centymetrów z każdej strony. Jeśli łazienka jest dość duża, można zamontować dwie mniejsze umywalki. Taki pomysł warto zrealizować w domach, w których jest większa ilość mieszkańców lub są obecne dzieci. Innym rozwiązaniem jest jedna z podłączonymi dwiema bateriami. Tym sposobem możliwe jest zaoszczędzenie miejsca w tym pomieszczeniu. Warto ponadto poznać wady i zalety umywalek nablatowych i podblatowych – pierwsze zapewniają więcej przestrzeni pod blatem, drugie wręcz przeciwnie. Jednak zaletą nablatowych jest możliwość ustawienia szafki pod umywalką. Umywalkę podblatową natomiast łatwiej utrzymać w czystości, nie ma między nią a ścianą trudno dostępnych zakamarków. Widać zatem wyraźnie, że tylko pozornie łatwo i szybko można wybrać umywalkę. W rzeczywistości istnieje wiele zależności, bez rozważenia których aranżacja wnętrza łazienki nie będzie praktyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj