Mieszkanie zlokalizowane w hałaśliwej okolicy jest uciążliwe dla komfortu życia. Aby cieszyć się pełnią relaksu i spokoju w swoim domu, warto zwrócić uwagę na wyciszenie okien. Dzięki tej prostej inwestycji, można uzyskać izolację akustyczną, która umożliwi cichą i spokojną atmosferę wewnątrz. Istnieje wiele skutecznych metod wyciszenia okien, które warto wziąć pod uwagę. Znajomość sposobów na wygłuszenie, pozwoli cieszyć się domowym zaciszem w pełni.

Zmniejszenie ilości dźwięków zza okna

Jeśli chcemy uniknąć tych negatywnych konsekwencji hałasu, warto zwrócić uwagę na wyciszenie naszych okien. Dzięki temu zabiegowi, zyskamy izolację akustyczną, która pozwoli na cichą i spokojną atmosferę wewnątrz naszego domu. Istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą nam na wygłuszenie okien. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najlepsze rozwiązanie i cieszyć się pełnią relaksu i spokoju w swoim domu.

Wiele osób boryka się z uciążliwym hałasem dochodzącym z ulicy, który negatywnie wpływa na komfort życia w domu. Jednakże, istnieją skuteczne sposoby na wygłuszenie okien, które pomogą nam w uzyskaniu spokojnej i relaksującej atmosfery wewnątrz. Nierzadko powodem wycieku hałasu są nieszczelności, których źródłem mogą być różne czynniki, takie jak zużycie uszczelek, zła regulacja okuć, wypaczenia, nieprawidłowy montażu, a nawet pęknięcie szyby czy tynku. Co ważne, skuteczne wyciszenie nie zawsze musi od razu oznaczać wymianę okien.

Wyciszenie okien w prosty sposób pozwoli na stworzenie izolacji akustycznej i spokojnej atmosfery wewnątrz domu. Istnieją skuteczne sposoby na wygłuszenie okien, które są opisane w dalszej części artykułu, a w większości przypadków nie wymagają wymiany okien. Warto poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego rozwiązania, aby cieszyć się pełną harmonią w domu.

Okna a izolacyjność akustyczna

Najważniejsze parametry, które odpowiadają za prawidłową izolacyjność akustyczną okien, są ujęte w normie budowlanej. Obejmują one trzy wskaźniki: Rw – współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody oraz współczynniki korygujące – C (dotyczy tłumienia hałasu pociągów, lotnisk, tras szybkiego ruchu itp.) i Ctr (dotyczy tłumienia hałasu z dźwiękami niskimi, czyli np. ruchu ulicznego w mieście, muzyki, dyskotek itp.).

Najważniejszym z wymienionych parametrów jest Rw. Wskazuje on w bardzo prosty sposób, bo w czytelnych dla każdego decybelach (dB), wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza daną przegrodą. W naszym przypadku przegrodą będzie okno, a hałasem – dźwięki dochodzące z ulicy.

Warto pamiętać, że im wyższy wskaźnik Rw, tym lepsze wyciszenie okien. Przykładowo, standardowe okna i nawiewniki do nich mają współczynnik na poziomie ok. 30 dB. Ciekawym przykładem są natomiast nawiewniki okienne dźwiękochłonne SIEGENIA Areo. Zostały one stworzone, aby doprowadzać najlepszej jakości świeże powietrze w pełnej ciszy. Wykazują bowiem izolacyjność akustyczną nawet do 58 dB!

Skuteczne sposoby na wyciszenie okna

Warto poznać poziom hałasu w mieszkaniu, jeśli martwi Cię zbyt głośne otoczenie. W tym celu należy zastosować do pomiarów sonometru (decybelomierza). To czułe urządzenie wskaże, w jakim hałasie przebywasz na co dzień oraz da Ci konkretną informację, czy  może okazać się on dla Ciebie szkodliwy. Przygotowaliśmy kilka rady, jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć okna od ulicy. Dzięki nim Twoje wnętrze zapewni Ci pełen komfort, niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje wzmożony ruch uliczny, trąbiące aut, czy tramwaje i ciężarówki przejeżdżające we wszystkich kierunkach.

Jak wyciszyć okna PCV? Okiennicami

Okiennice  dźwiękoszczelne nie tylko pięknie się prezentują, a przy tym znacznie wyciszają pomieszczenie. Są one dostępne m.in. w formie ruchomych lameli. Tego typu shuttersy nie muszą więc całkowicie zaciemniać pomieszczenia. Okiennice można umieścić zewnątrz pomieszczenia.

Wyciszenie okna od ulicy folią dźwiękoizolacyjną

Folia akustyczna PVB to kolejne rozwiązanie na skuteczne wyciszenie okna. Szkło zabezpieczone w ten sposób (najczęściej folia nakładana jest już w procesie produkcji stolarki okiennej) ma optymalne parametry akustyczne. Taka dodatkowa ochrona sprawia, że w pomieszczeniu panuje cisza, co znacznie poprawia komfort życia mieszkańców.

Wyciszenie okien plastikowych dodatkowymi uszczelkami

Czasem jedna uszczelka nie wystarczy, aby zapewnić pełne wygłuszenie starszych okien. Istnieją przypadki, w których zaleca się montaż dodatkowego elementu. Tego typu uszczelki gumowe doskonale przylegają do ramy okna, tłumią dźwięki i przeciwdziałają uciekaniu ciepła.

Jak wyciszyć okna plastikowe? Postawić na nową stolarkę

Czasem wyciszenie okien plastikowych lub drewnianych nie jest możliwe ze względu na ich ubytki czy wiek. Wymiana stolarki okiennej to polecany sposób, gdy chcesz postawić na energooszczędne i estetyczne rozwiązania. Sprawdź koniecznie najlepsze okucia do okien drewnianych i aluminiowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj