Odnawialne źródła energii to coraz popularniejsze rozwiązanie, które stanowi efektywny sposób na zasilanie w energię urządzeń elektrycznych znajdujących się domach, gospodarstwach i przedsiębiorstwach. Niestety konieczność sprzedaży generowanych nadwyżek do sieci oraz pobieranie energii w czasie przerw w pracy instalacji, znacznie obniża opłacalność zaplanowanej inwestycji. Rozwiązaniem tego problemu może być postawienie na magazyn energii. Czym są magazyny energii i w jakim celu są wykorzystywane? Czy warto zdecydować się na zakup magazynu energii? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w przygotowanym przez Nas artykule!

Czym jest magazyn energii?

Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe i słoneczne wymusiła na inwestorach konieczność znalezienia najbardziej efektywnych rozwiązań, które zapewnią im opłacalność inwestycji. Jednym z najczęściej stosowanych w ostatnich latrach rozwiązań stało się stworzenia miejsca pozwalającego na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej, jakimi są magazyny energii.

W polskim prawie magazyn energii określony jest m.in. w Ustawie Prawa Energetycznego, gdzie uznano go za „instalację służącą do przechowywania energii, przyłączoną do sieci, mającą zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci”.

Inne spojrzenie na definicję magazynu energii przedstawia ustawa OZE. Magazyn energii określono w niej jako „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie.”

Magazyn energii – w jakim celu jest stosowany?

Magazyny energii to specjalistyczne urządzenie pozwala na przechowywanie prądu, który został wyprodukowany przez odnawialne źródła energii i przeważa zużycie energii elektrycznej w miejscu jego dyspozycji. Zdecydowanie się na inwestycję w to nowoczesne rozwiązanie, pozwala na zatrzymanie wyprodukowanej energii, zamiast przekazywania jej do sieci energetycznej. Zgromadzone w ten sposób w magazynie nadwyżki energii elektrycznej mogą zostać wykorzystane w momentach zwiększonego zapotrzebowania.

Inwestycja w magazyny energii – dlaczego warto?

Inwestycja w dobrej jakości magazyn energii wiąże się z koniecznością przygotowania się na generowanie dodatkowych kosztów, które rodzą pytania względem opłacalności planowanej inwestycji. Do zdecydowania się na postawienie na magazyn energii mogą zachęcić inwestorów korzyści, jakie niesie ich zainstalowanie i późniejsza eksploatacja.

Do najbardziej zachęcających efektów ich montażu można zaliczyć kwestie, takie jak:

  • całkowita niezależność energetyczna od zakładu energetycznego,
  • bezpieczeństwo w razie wystąpienia awarii sieci zewnętrznej lub wyłączenia prądu,
  • zapewnienie możliwości użytkowania zgromadzonych nadwyżek energii w momencie wystąpienia większego zapotrzebowania,
  • brak konieczności sprzedaży zgromadzonych nadwyżek energii po niekorzystnej cenie,
  • zminimalizowanie ryzyka związanego z nadmiernym podbijaniem napięcia w sieci.

Posiadanie magazynu energii na potrzeby domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego lub firmy pozwala zatem na cieszenie się szeregiem korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj