Okna dachowe mogą skutecznie doświetlić poddasze i nadać mu nowe funkcje użytkowe. O tym jednak, czy okna na poddaszu zapewnią właściwą ilość światła, decydują w dużej mierze wymiary okien dachowych wybranych do konkretnego wnętrza. Jakie okna dachowe wybrać na poddasze i jak dostosować ich rozmiar do rodzaju i wielkości pomieszczenia?

Jakie okna dachowe wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Okna dachowe należy dobierać z rozwagą, a szczególnie istotne przy ich zakupie jest dopasowanie okna pod względem rozmiaru do potrzeb domowników i przeznaczenia pomieszczenia. Światło naturalne jest niezbędne dla dobrego samopoczucia osób przebywających we wnętrzu, więc jego niedobór nie tylko może utrudnić korzystanie z pomieszczenia, ale może być również przytłaczający i niekorzystny dla kondycji psychicznej domowników. Wymiary okien dachowych nie mogą w związku z tym być przypadkowe – trzeba je dostosować m.in. do funkcji, jaką ma pełnić pomieszczenie. Z oczywistych względów okna dachowe przeznaczone do pokoju dziennego czy pomieszczenia, w którym uczymy się lub pracujemy, powinny być odpowiednio duże. Z kolei w schowku na rzadko używane sprzęty, do którego wchodzimy sporadycznie czy w sypialni duże okna połaciowe nie będą konieczne. Jak podpowiadają eksperci z firmy Dakea – producenta okien dachowych z 80-letnim doświadczeniem w branży, rozmiar okna dachowego powinien być dostosowany nie tylko do przeznaczenia danego pomieszczenia, ale przede wszystkim jego powierzchni. W tym kontekście specjaliści z Dakea podpowiadają, że powierzchnia zajmowana przez okna dachowe nie powinna być mniejsza niż 15% powierzchni podłogi aranżowanego pokoju. Przyjmuje się bowiem, iż mniej więcej 1 m² powierzchni okna połaciowego należycie doświetla od 8 do 10 m² powierzchni pokoju. Warto również pamiętać, że na to, jaka ilość światła naturalnego ostatecznie będzie docierała do wnętrza, wpłyną również: miejsce montażu okna w dachu, ilość okien w pomieszczeniu, kształt wnęki okiennej, kąt padania promieni słonecznych, usytuowanie domu względem stron świata, czyli tzw. wystawa okien, charakter otoczenia, np. obecność wysokich budynków czy drzew w okolicy.

wymiary okien dachowych

Na co wpływają wymiary okien dachowych?

Odpowiednio dobrany rozmiar okna dachowego gwarantuje właściwy poziom doświetlenia wnętrza, ale też może wpłynąć na sposób montażu okna. Wymiary okien dachowych warto dobierać również, uwzględniając parametry konstrukcyjne dachu, aby nie była konieczna ingerencja w więźbę dachową. Usytuowanie okna jest zależne od pokrycia zewnętrznego, rozstawu krokwi w świetle, wysokości na której chcemy żeby było w pomieszczeniu. Wstawiając i wybierając okno należy pogodzic powyższe trzy uwarunkowania. Przed zakupem okna najlepiej wezwać ekipę dekarską, która określi jakie okno jest potrzebne w zależności od naszych oczekiwań i możliwości usytuowania. Bardzo istotnym elementem jest również usytuowanie źródła ciepła pod oknem i przygotowanie miejsca pod obróbkę wewnętrzną okna. Dobrze jest również zasięgnąć rady fachowca odnośnie wysokości montażu okna. Do okna powinniśmy mieć swobodny dostęp, co jest równoznaczne z tym, że przez okno będziemy mieli piękny widok panoramiczny, zamiast widoku na gołe niebo.

W dachu można osadzić również większe i szersze okna dachowe, o ile ich montaż nie obciąży nadmiernie dachu. Tego rodzaju bardziej skomplikowane prace montażowe z użyciem tzw. wymianu powinna przeprowadzić wykwalifikowana ekipa dekarska. Wymiary okien dachowych zdecydują też o tym, co będziemy oglądać przez szybę każdego dnia. Warto przy tym pamiętać, że wybór odpowiedniego rozmiaru okna na poddasze zależy również od stopnia nachylenia dachu. Jeśli nachylenie jest nieduże, okna dachowe powinny mieć większą wysokość, aby zapewnić taką samą widoczność jak w przypadku budynku o większym nachyleniu dachu. Duże okna dachowe mają przy tym swoje niezaprzeczalne walory, zwłaszcza gdy za oknem dostępne są przyjemne dla oka widoki. Duże okna połaciowe w salonie czy kilka połączonych w zestaw mniejszych okien to także modny chwyt aranżacyjny, który niewątpliwie doda wnętrzu uroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj