lakierowanie drewna

Należy przede wszystkim mieć świadomość, że nie istnieją uniwersalne lakiery do drewna. Lakiery różnią się bowiem między sobą składem, który z kolei określa nie tylko jego odporność na szkodliwe czynniki, ale również z jakimi gatunkami drewna dany lakier będzie się najlepiej łączył.

Lakier do drewna zewnętrzny oraz wewnętrzny

Warto wiedzieć, że lakiery do zastosowań zewnętrznych przeważnie będą tworzyły grubszą, twardszą, a także mniej porowatą powłokę. W ten sposób zagwarantują zdecydowanie lepszą ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto chronią przed ewentualnym dostaniem się wilgoci do głębszych warstw drewna.

Z kolei lakiery do wnętrz będą zdecydowanie mniej odporne na warunki pogodowe. Bardzo często gwarantują także ograniczony stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakiery do wnętrz są również łatwiejsze jeżeli chodzi o aplikację.

Możliwe wykończenia lakierów wodnych do drewna

Warto mieć świadomość, że poszczególne rodzaje lakierów mogą dawać zupełnie inne efekty na drewnie już po wysuszeniu. Lakier po nałożeniu w zdecydowanej większości przypadków będzie błyszczący, jednak przy odparowywaniu nadmiernych ilości rozpuszczalników sytuacja może ulec zmianie.

W przypadku lakieru do drewna matowego nie będą widoczne drobne zarysowania. Trzeba jednak wiedzieć, że przeważnie wykończenie matowe nie będzie aż tak odporne na działanie wilgoci. Z kolei lakiery do drewna połysk mogą różnić się od siebie w zależności od zastosowanych przez producentów receptur. Lakier do drewna wysoki połysk będzie gwarantował zdecydowanie najlepszą możliwą ochronę przed wilgocią. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że im gładsza będzie powierzchnia, tym większe prawdopodobieństwo na powstawanie widocznych zarysowań.

Kolory lakierów do drewna

Nie wszyscy mają świadomość, że kolory lakierów powinny być dobierane w zależności od gatunku drewna. Można bowiem podjąć decyzję o zakupie lakieru przeznaczonego do mieszkania z pigmentami lub zdecydować się na indywidualnie dobrany kolor. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że praktycznie żaden z producentów nie ma rozbudowanej oferty asortymentowej podstawowej.

Zdecydowanie najbardziej korzystnie będzie oczywiście prezentował się lakier bezbarwny. Doskonale nada połysk, a także będzie stanowił idealne połączenie matowe. Warto również wiedzieć, że bezbarwny lakier nie będzie wpływał na barwę drewna. Kolory do drewna w zdecydowanej większości przypadków mają różne opcje z pigmentami. Właśnie w ten sposób lakier do drewna dębowego oraz bukowego będą różniły się od lakieru do drewna sosnowego i egzotycznego. Należy mieć świadomość, że każdy z nich będzie charakteryzował się zupełnie innym odcieniem, który będzie w stanie idealnie podkreślić piękno naturalnego drewna.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że inny kolor lakieru niż kolor drewna jest bardzo rzadki. Producenci przeważnie decydują się po sięgnięcie po kolory mało wyraziste, których zadaniem jest ewentualne przyciemnienie podstawowego koloru danego gatunku drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj