Dobrej jakości sen jest kluczowy dla życia człowieka. Wpływa nie tylko na samopoczucie oraz wydajność w trakcie dnia, ale także zdrowie. Aby jednak codziennie budzić się rześkim i wypoczętym, trzeba zadbać o wiele aspektów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego łóżka, materaca i pościeli, które zapewnią wygodę podczas całej nocy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kompletując ten zestaw.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Łóżko powinno być dostosowane do Twojego trybu życia, wielkości sypialni oraz liczby osób, z którymi dzielisz pomieszczenie. Do najpopularniejszych mebli tego typu należą:

  • łóżka dwuosobowe – model dedykowany parom, którego szerokość zazwyczaj mieści się w przedziale 140-180 cm; wybierając tego typu łóżko warto postawić na osobne komplety pościeli, dzięki czemu osoby śpiące razem nie będą się wzajemnie budzić;
  • łóżka jednoosobowe – zazwyczaj mają 90 cm szerokości, co jest wystarczające dla jakościowego snu; jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca, aby się wyspać, poszukaj większego mebla;
  • łóżka piętrowe – doskonałe rozwiązanie szczególnie do sypialni o niewielkich rozmiarach, w których śpi rodzeństwo; pozwala na odpowiednie wyspanie się, a także może być świetnym miejscem do zabawy w trakcie dnia.

Wybierając łóżka do sypialni warto także zadbać nie tylko o ich wielkość, ale także jakość wykonania. Jeśli meble zostaną niedbale skręcone lub powstaną z wątpliwie jakościowych materiałów, mogą skrzypieć w nocy. Wówczas przy każdym najmniejszym ruchu będziesz się przebudzać, co negatywnie wpłynie na jakość snu.

Jak wybrać materac, na którym będziesz się wysypiać?

Jeśli kupisz już odpowiedniej wielkości i jakości łóżko, czas na materac. Na początek zastanów się, jaki materiał, z którego wykonuje się produkt, będzie dla Ciebie najlepszy. Obecnie najbardziej popularne są materace piankowe. Są bardzo lekkie i świetnie dopasowują się do pozycji ciała, dlatego pozytywnie wpływają na komfort snu. Warto także rozważyć model lateksowy. Stanowi on świetną podporę dla kręgosłupa, a dzięki swojej budowie umożliwia wentylację. Rzadziej stosowane są natomiast materace sprężynowe. Powinny jednak je rozważyć osoby, które mają problem z kręgosłupem. Każda pojedyncza sprężyna to punkt oparcia dla kręgosłupa, dlatego poza jakościowym snem, ten model pomaga także utrzymać zdrowie. Warto również wiedzieć, że materace mają różne stopnie twardości. Są one oznaczone skalą od H1 do H4. Im wyższy numer, tym twardszy produkt.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pościel?

Aby dobrze się wysypiać, warto postawić na pościel wykonaną z naturalnego materiału, np. bawełny. Jest ona przyjemna dla skóry człowieka, a także umożliwia właściwą wentylację organizmu podczas snu. Jeszcze lepszym wyborem niż bawełniany komplet pościeli będzie ten wykonany z lnu, jednak wiąże się on z wyższą ceną. Jeśli natomiast szukasz modelu na lato, postaw na satynę. Tego typu pościele wyróżnia śliski materiał, który daje przyjemne uczucie chłodu. Dzięki temu świetnie sprawdzi się nawet podczas wysokich temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj