Jak wyposażyć swój przydomowy warsztat?

Przydomowy warsztat można zorganizować w garażu lub piwnicy. Ważne jest przede wszystkim to, aby rozsądnie zagospodarować wolną przestrzeń. Warsztat majsterkowicza powinien być funkcjonalny i dobrze wyposażony, dzięki czemu praca w nim będzie komfortowa i efektywna. Czego z pewnością nie może w nim zabraknąć?

Miejsce robocze, czyli dobrze oświetlony blat

Dobierając wyposażenie warsztatu, na początku dobrze jest wyznaczyć przestrzeń roboczą. Musi ona składać się z długiego blatu z odpowiednim oświetleniem. Przydadzą nam się nie tylko lampy zlokalizowane nad blatem roboczym, ale także modele przenośne. Służą one do oświetlenia trudno dostępnych miejsc podczas przeprowadzania prac. Wielkość blatu musi być dopasowana do dysponowanej przez nas przestrzeni. W pracach majsterkowicza sprawdzi się solidny i masywny stół, który posłuży nam przez wiele lat. Pamiętajmy, że w pobliżu powinny znaleźć się gniazdka elektryczne.

Meble warsztatowe

W warsztacie muszą znajdować się meble, które zapewnią nam miejsce do przechowywania, ale też do użytkowania poszczególnych sprzętów. Co ważne, nie powinny być to zwykłe szafki. Meble warsztatowe wytrzymują znaczny ciężar i trudno je uszkodzić, przez co przez długi czas prezentują się nienagannie. W takim miejscu sprawdzą się więc metalowe szafki do narzędzi.

Klucze, młotek i śrubokręty

Podstawą każdego przydomowego warsztatu są wszelkiego rodzaju klucze. W codziennym majsterkowaniu przydać się mogą zwłaszcza klucze imbusowe, płaskie i nasadowe.

 • klucze imbusowe – dobrze jeśli zostały wyposażone w pokrywę antykorozyjną i są chromowane. W domowym warsztacie sprawdzą się też zwykłe klucze matowe, bez warstwy przeciwdziałającej zaciskom oraz zatorom,
 • klucze nasadowe – dostępne w wielu różnych rozmiarach. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na tworzywo wykonania, jak i jakość samych grzechotek,
 • klucze płaskie – dostępne w małych (np. 6x7mm) i dużych rozmiarach (np. 30×32 mm). Warto wyposażyć warsztat w kilka różnych rozmiarów kluczy płaskich.

Nieoceniony podczas wielu czynności okazuje się też młotek ślusarki. Jest on wykonany z wysokiej jakości surowca, odpowiednio wyważony oraz ma dobry chwyt. Dobrze, jeśli zakupimy, chociażby jeden mały, kilka średnich, jak i jeden duży młotek. Tak samo w przypadku śrubokrętów, których także warto mieć kilka.

Pompa nożna czy jednak minikompresor?

Pompa nożna i minikompresor są to bardzo funkcjonalne urządzenia, dzięki którym można dopompować koło samochodu, motoru czy roweru. Nie trzeba więc wcale korzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, gdyż we własnym warsztacie jesteśmy w stanie napompować wszelakiej maści koła. Pompka nożna da sobie radę z niewielkimi kołami, jak i dmuchanymi piłkami czy też zabawkami do wody. W przypadku opon samochodowych lepiej jednak zainwestować w kompresor. Dzięki niemu skutecznie wykonamy wszelkie prace.

Pozostałe przydatne narzędzia w przydomowym warsztacie

Do majsterkowania przydadzą się również takie narzędzia jak:

 • kombinerki,
 • miarka,
 • imadło,
 • dłuto,
 • poziomica,
 • pistolet do klejenia na gorąco,
 • obcęgi,
 • zestaw pędzli,
 • szpachelka,
 • papier ścierny,
 • kątownik.

Elektronarzędzia i sprzęty profesjonalne do warsztatu

Elektronarzędzia i sprzęty profesjonalne

W domowym warsztacie nie może także zabraknąć elektronarzędzi, takich jak: szlifierka, pilarka do cięcia drewna, spawarka, lutownica, wiertarka czy wkrętarka. Dobór konkretnych sprzętów musi być dostosowany do czynności, które chcemy wykonywać. W majsterkowaniu przy motocyklu czy samochodzie przyda się z pewnością podnośnik hydrauliczny. Dzięki niemu możemy sami wziąć się za naprawę pojazdu. Pomocna może okazać się także leżanka ze wmontowaną lampką, kobyłki czy też pewne akcesoria: rękawiczki, smary, szatki.

Jakie oświetlenie wybrać do własnego warsztatu?

Podstawą miejsca do pracy jest oczywiście dobre oświetlenie. Powinniśmy więc zakupić wysokiej jakości lampę warsztatową, którą zamocujemy do ściany albo blatu. Co ważne, jej światło powinno mieć odpowiednie natężenie. Dobrze, jeśli wybrany model będzie pozwalał na regulację wysokości i kąt padania światła. Podświetlić można także półki i szafki z narzędziami. W tym celu przydadzą się reflektory na szynach tudzież listwy led.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj